Działalność

DZIAŁALNOŚĆ PODSTAWOWA

 

Podstawowa działalność stowarzyszenia to prowadzenie Dolnośląskiego Ośrodka Pielęgnacyjno-Rehabilitacyjnego „Niebieski Parasol”. Oprócz tego stowarzyszenie angażuje się w inne inicjatywy, odpłatne bądź nieodpłatne, polegające na świadczeniu usług na rzecz osób niepełnosprawnych lub niesamodzielnych, a także na promowaniu zdrowego trybu życia. Ośrodek noszący – podobnie jak stowarzyszenie – nazwę „Niebieski Parasol” świadczy usługi całodobowej stacjonarnej opieki nad osobami chorymi, rehabilitacji, pielęgniarskiej opieki domowej, a także prowadzi wypożyczalnię sprzętu do pielęgnacji. Mieści się w przedwojennym budynku zlikwidowanego szpitala otoczonym parkiem, z którego chętnie korzystają podopieczni. Oprócz tego w 2009 roku stowarzyszenie zakupiło sąsiadującą działkę z zamiarem uruchomienia tam w dalszej perspektywie kolejnej działalności. Na parterze przebywają pacjenci sprawni ruchowo i bardziej samodzielni. Na piętrze umieszczone są z kolei osoby, które nie mogą się samodzielnie poruszać lub stanowią potencjalne zagrożenie dla samych siebie, np. chorzy na Alzheimera. W sali na dole prowadzone są indywidualne terapie rehabilitacyjne. Ośrodek podnajmuje też pomieszczenia na pracownię RTG oraz gabinet pielęgniarski i lekarski. W „Niebieskim Parasolu” przebywa na stałe przeszło 90 osób, w tym 64 miejsca to miejsca refundowane przez NFZ. Pozostałe zajmują pacjenci opłacający z własnych środków pobyt w ośrodku – miejsca te obłożone są przeciętnie w 90%.

W ciągu trzynastu lat istnienia ośrodka kilka zaledwie razy zdarzyło się, że trafiały tu osoby w sile wieku wymagające terapii. Większość podopiecznych nie wraca raczej do samodzielnego życia, jednak dzięki rehabilitacji i całodobowej opiece mogą funkcjonować w miarę sprawnie i bezpiecznie. Bardzo wiele zależy od indywidualnej kondycji fizycznej pacjenta. Niektórzy korzystają z miejsc odpłatnych, głównie po to, aby nie mieszkać samotnie. Część pacjentów nie spędza w ośrodku całego dnia, wychodzą do miasta, by załatwiać rozmaite sprawy lub spotykać się z rodziną. Zdarza się również, że pacjenci niesamodzielni, pozostający zwykle pod opieką bliskich, spędzają w ośrodku kilka tygodni, aby rodzina mogła oderwać się od codziennych obowiązków opiekuńczych i wypocząć, co – zdaniem Małgorzaty Członki – jest rzeczą niezwykle ważną: – Tam, gdzie jest chory w rodzinie, cała rodzina jest chora, bo musi się cały czas nim opiekować.

Przyjęcie do ośrodka poprzedzone jest badaniem stanu zdrowia i zebraniem możliwie pełnej informacji o chorym, która pozwoli na zaplanowanie odpowiedniej terapii. Na tym etapie bardzo ważna jest współpraca z rodzinami. Jak podkreślają pracownicy „Niebieskiego Parasola”, przekazanie krewnego pod stałą opiekę stanowi często dla rodziny znaczną trudność emocjonalną. W małych społecznościach wciąż panuje przekonanie, że chorymi powinni się opiekować krewni – nawet jeżeli często nie są oni w stanie zapewnić im dostatecznie dobrych warunków lub (w przypadku chorych na Alzheimera) odpowiednio zadbać o ich bezpieczeństwo. Przyjmując pacjenta, trzeba pamiętać, że bliskim przyda się wsparcie emocjonalne i zapewnienie o właściwej opiece, a także przystępne i cierpliwe informowanie o dokumentach, które muszą zgromadzić.

 

 

Wypożyczalnia sprzętu

Stowarzyszenie wypożycza odpłatnie sprzęt medyczny i rehabilitacyjny (łóżka szpitalne, wózki inwalidzkie, balkoniki, baseny, przenośne toalety czy wkładki do wanny). Opłatę wnosi się co miesiąc; w zależności od rodzaju sprzętu wypożyczane jest od kilku do kilkudziesięciu sztuk rocznie. Ceny netto wahają się od 40 zł (np. łóżka szpitalnego) do 5 zł (np. basenu, kaczki lub stojaka do kroplówek); roczny przychód stowarzyszenia z wypożyczalni przekracza 7 tys. zł.

 

Opieka pielęgniarska w domu pacjenta

Działalność ta prowadzona jest od roku 2008, obecnie w ramach kontraktu z NFZ zakontraktowane są usługi dla dwóch osób. Ponieważ jednak zapotrzebowanie jest większe, w praktyce stowarzyszenie opiekuje się czterema osobami, starając się efektywniej wykorzystywać kwotę kontraktu. Oferuje się również odpłatną opiekę pielęgniarską, ale zapotrzebowanie jest niewielkie, co stowarzyszenie tłumaczy niedostatecznie intensywną reklamą.

 

DZIAŁALNOŚĆ POZOSTAŁA

Restauracja Pod Jeleniem

Jednym z powodów, dla których stowarzyszenie otworzyło restaurację, była potrzeba zapewnienia pacjentom bardziej zróżnicowanej diety, lepiej dopasowanej do ich indywidualnych potrzeb zdrowotnych. Niektórzy potrzebują diety cukrzycowej, inni muszą jeść produkty przemielone, jeszcze inni mogą odżywiać się zupełnie normalnie. Firmy cateringowe, z którymi wcześniej współpracowało stowarzyszenie, nie miały dostatecznie rozbudowanej oferty.Kiedy pojawiła się możliwość wydzierżawienia nieczynnej od dwóch lat restauracji w Chojnowie, postanowiono przy okazji potraktować ją jako przedsięwzięcie komercyjne. Jak dotąd restauracja nie przynosi oczekiwanych zysków – wynika to z faktu, że popyt na usługi gastronomiczne w Chojnowie jest niewielki.

Władze stowarzyszenia podejmują jednak działania, które mają doprowadzić do poprawy sytuacji. Restauracja została zgłoszona do jednego z odcinków popularnego programu telewizyjnego „Kuchenne rewolucje”, dzięki czemu lokal przeszedł zmianę wystroju jadłospisu i nazwy obecnie nosi nazwę Pod Jeleniem.

Aktualności

Certyfikat "Firma Godna Zaufania"
28 października 2015

Z przyjemnością informujemy, że otrzymaliśmy Certyfikat "Firma Godna Zaufania". Przyznawany on jest przedsiębiorcom cechującym się nienaganną opinią wśród klientów i...

Cykl „Kobieta w epokach”
27 października 2015

Cyklem „Kobieta w epokach” nie dają o sobie zapomnieć przez cały rok Seniorzy z Lubina, którzy zaprosili nas na wszystkie...

IX Turniej Tańca i Śpiewu
28 sierpnia 2015

Piątek, 28 sierpnia był wyjątkowym dniem dla podopiecznych Niebieskiego Parasola. W sąsiednim parku odbyła się kolejna edycja turnieju tańca i...

Archiwum aktualności